Koçu mu arıyorum ?

Paylaş:
 • Ürün Özellikleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Bir koç mu arıyorsunuz ? Yöneticilik ,kariyer gelişimi veya ilişkilerinizde yani hayat içinde her alanda her hangi bir konuda değişim ve gelişim mi amaçlıyorsunuz ? Nerede takıldığınızı mı sorguluyorsunuz? Önünüzdeki engelleri nasıl geçeceginizi mi sorguluyorsunuz ? Doğru yerdesiniz, Kariyer için UCLA dan eğitimli ve pek çok universite ve kuruluşta kariyer desteği veren yönetici koçlarımızdan destek almak için randevu alabilrsiniz: 507 140 97 17 info@ccaturkey.com

  Koçluk Nedir ?

  Tarihe baktığımızda ilk önce spor koçluğu ile başlayan hizmet olarak son 15 yılda dünyada pek çok alanda ve kurumda getirisi en yüksek olan metod haline gelmiştir. ( bknz HAY , PWC araştırmaları 2010-1)

  Koç ne yapar ?

  Kişinin kendi amaç ve hedefleri doğrultusunda farkındalıkla ve değerleri ile starteji ve fokus sağlayarak , seçenekleri buldururak kendi doğrusunu bulmasında ve gelişiminde performasını arttırmada yardımcı olur.

  Bu hizmeti ne bir eğitmen ne bir mentor ne de bir danışman gibi yapar.

  Koçluk hizmetinin terapi ve mentorlultan farkı nedir ?

  Koç hiç bir zaman çare söylemez , önermez , geçmişle ilgili bulguları ve yaşanmışlıkları yerine anda aklıp farkındalık yaratır ve geleceğe odaklar . Danışman biriktirdiği dağarcığından öneriler ve tavsiyeler sunar , terapi içsel ve ruhsal rahatlamaya yönelir. Belki de terapi ile koçluğun en büyük farkı düşünceler ve hisler yerine varoluş ve kimliğe bağlı farkındalıktır. Yöntemler farklıdır , değişik düşünce yolları sorulardır ve beyindeki bu işlevin nasıl problem çözmeyi etkilediği pek çok neuro bilimci tarafından aktarılmıştır.

  2006-8 den sonra koçluk yavaş yavaş Türkiye de gelişmeye tam anlamıyla eğtimli ve akedite koçlar hizmet vermeye başlamıştır.

  Koç artık tüm yaşam alanlarında kişinin performans kilidini açmasında ve yolculuğunda tam ve net destek sağlamaya gelecekte daha çok kullanılan bir hizmet tipi olarak devam edecektir.

  Nedir?

  Nasıl Çalışır?

  Profesyonel Koçlar:

  • Danışanlarıyla güçlü, etkili, anlamlı ve uygun hedefler koymak ve onlara ulaşmak için çalışır.
  • Danışanından, tek başına gidebileceği noktadan daha öteye geçmesini talep eder.
  • Danışanına daha hızlı sonuç üretmesi için odağını keskinleştirmesi ve koruması için yardım eder.
  • Daha fazlasını başarması için ona gerekli araçları, cesareti, desteği ve yapıyı sağlar.

  Koçluğun ana felsefesi nedir?
  Eğer tecrübeli ve eğitimli bir koçunuz varsa, size yeni bir perspektif, dürtü, fikir ve sorumluluk bilinci getireceğinden, hayatınızın bir veya birden çok alanında daha güçlü ve etkin olursunuz.

  İnsanlar neden bireysel/profesyonel bir koç ile çalışmaya karar verirler?

  • Daha fazlasını isterler. Büyümek isterler. Daha kolay yoldan olsun isterler.

  Bir koç ile beraber çalıştığınızda neler olur?


  Bir koç ile beraber çalışmaya başladığınız anda kendinizi daha ciddiye alırsınız. Aksiyonlarınız hemen daha etkin ve odaklı olmaya başlar. Sürekli olarak kendinizde kusur bularak, kendinizi kötü duruma düşürmekten vazgeçersiniz. İvme yaratmaya başlarsınız. Kendi başınıza koyacağınızdan çok daha iyi hedefler koyarsınız. Sonuçlar daha kolay gelir. Kazandığınız ve hak ettiğiniz onaylanma hissine kavuşur ve bunun tadına varırsınız.

  Bir koç bireysel hedefler mi yoksa kurumsal/profesyonel hedeflerle mi çalışır?

  Aslında, ikisi birden. Kişisel ile kurumsal çizginin gittikçe silikleştiği bu bin yılda, bireysel koçunuz hayatınızın tüm alanlarında çalışabilecek seviyede eğitimlidir: iş hayatınız ve para, arkadaşlar, aile ve ilişkiler, sağlık ve yaşam, çeşitli koşullar, ve ruhani tarafınız.

  Bir koç ortalama bir danışanla neye odaklanır?

  Koçlar danışanlarının ihtiyaç ve istekleri en çok neye ise ona odaklanırlar. Genelde aşağıdaki bir veya birkaç konuyla ilgili çalışırlar:

  • Kişisel değerlerini ve amacını kuvvetlendirme
  • Rezervlerini artırmak için seni destekleme
  • Anlamlı ve uygun hedefler koyabilmen için yol gösterme
  • Değerli kaynaklar bulmak ve keşfetmek için sürekli dürtü
  • Belirli projelerle uğraşma ve onları bitirme konusunda cesaret

  Koçluk neden işe yarar?


  Koçluk danışanla, koçun arasındaki sinerji hız yarattığı için işe yarar. Hedefler daha iyi konur: seni, ulaşılması için daha fazla enerji ve kaynak gerektiren hedefler yerine doğal yoldan hedefine götürecek olan hedeflere. Yeni beceriler geliştirirsin. Bu beceriler daha başarılı olmanı sağlar ve bir koç ile çalışıyorsan yapabileceklerin konusunda inanılmaz bir yükseliş keşfedersin.

  Bir koç ile çalışmaya başlarsam ona ne kadar süre taahhüt etmeliyim?


  Bazı koçlar üç veya altı ay gibi bir süre isterler ancak genelde eğer koçluk süreci o an danışan için çalışmıyorsa hemen dururlar...veya hedefler beklenenden daha erken elde edildi ise. Bazı koçlar orijinal taahhüt veya amacın hatırlanması amacıyla yazılı bir antlaşma veya kontrat talep ederler. Kurumsal müşterilerde, imzalı bir antlaşma basitçe iyi iş anlamına gelir.

  Bir koç tutmanın ücreti nedir?
  Çoğu koç danışanlarıyla telefon üzerinden çalışıyor ve ayda yaklaşık olarak 200 ila 500$ alıyor. Bu ücretin içinde 30-45 dakika arası süren aylık 3-4 seans var. Kurumsal koçlar biraz daha yüksek bir ücret talep ediyor ve tüm işi şahsen yapıyor olabilirler. Koçun düzeni ve danışanın ihtiyaçlarına bağlı olarak ücretler ve seansların uzunluğu değişken ve pazarlığa açık olabiliyor.

  Koçluk nasıl daha değişik?
  Danışmanlıktan, terapiye, spor koçluğundan, en yakın arkadaşlığa?
  Danışmanlık:
  Koçluk danışmanlığın bir formudur ancak koç size yeni beceriler geliştirir, değişimi yaşar ve hedefler koyarken sizinle birliktedir ve bunların gerçekleştiğinden emin olur.

  Terapi: Koçluk terapi değildir. Koçlar sorun üzerinde çalışmaz, geçmişi irdelemez veya insan davranışını anlamak üzerinde çok fazla durmaz. Onun yerine istediğiniz hayata kavuşmanıza, kişisel veya kurumsal hedeflerinize ulaşmak için odağınızı kaybetmeden ileri doğru hareket etmenize yardımcı olur.

  Spor: Kişisel koçluğun spor koçluğundan aldığı birçok prensibi vardır, mesela takım çalışması, hedefin peşinden gitmek, ‘olabileceğinin en iyisi olmak’ gibi. Ancak spor koçluğundan tamamen farklı olarak bireysel koçlukta yarışma veya kaybet/kazan yoktur. Koçlar yeteneklerinizin güçlenmesine odaklanır, başka takımı yenmek üzerine değil. Yani bir kazan/kazan durumudur.

  En yakın arkadaş: Çok yakın bir arkadaşa sahip olmak harika bir şeydir. Fakat bu arkadaş hayatınızın veya işinizin en önemli taraflarında size tavsiye verebilecek kadar profesyonel midir, ona o kadar güvenebilir misiniz? Bu arkadaş sorulması gereken doğru soruların ne olduğunu biliyor mudur? Bu arkadaş akılcı ayrımlar yapabilecek veya size değerli kaynaklarınızı işaret edebilecek midir? Sizi limitlerinizin ötesine geçebilmeniz için sıkıştırabilecek midir? Hem çok yakın bir arkadaşınız olsun hem de koçunuz.


  KOÇLUK NEDEN BU KADAR POPÜLER OLDU?

  • Mecburiyetlere karşı içsel ihtiyaçlar: Birçok insan hissettiği şeyi yapmaktan yorgun- ya da onlara ‘öyle olmaları’ öğretilmiş. Hayatlarına anlam katan veya özel bir anlamı olduğuna karar verdikleri bir şeyi yapmaya hazırlar. Ancak bunun ne olduğundan emin değiller. Bu konuda bir sezgileri varsa bile yaşamlarını bu yöne veya bu odağa yönlendirecek bir yol göremiyorlar. Bir koç bu konuda yardımcı olabilir.
  • Gerçek başarılar: İnsanlar seneler önce boş hayaller veya ulaşılması imkansız gibi görünen şeylerin bugün başarılması ne kadar kolay olduğunu görmeye başladılar. Bir koç mucize yaratan çalışan değildir (çoğu zaman o şekilde olsa da) ancak bir koçun elinde o büyük fikrin gerçeğe dönüşmesi için birçok farkındalık araçları, soruları ve fikirleri vardır. Ne mutlu ki şimdi insanların kendilerine bu şekilde bir gelişim sağlayacak yatırımı yapacak zaman ve kaynakları var.
  • Ruhanilik: Çoğu insan daha ruhani olmak için yollar arıyor, ancak bunun tam olarak ne anlama geldiğini veya buna nasıl ulaşılacağını bilmiyorlar. Ruhanilik için en iyi tanım insanın içi, etrafındaki insanlar ve evrenin geri kalanı ile bağlantı kurabileceği bir yol bulması. Bir koç danışanına bu alanlarda daha fazla keşif yapması ve bunlara daha güçlü bağlanması için yardımcı olabilir.
  • Karmaşıklık ve Değişim: Son olarak, dünya her gün daha karışık bir hal alıyor ve değişimin hızı gün geçtikçe artıyor. Birçok danışan bu hızlı değişen dünyada hangi yöne gitmeleri, olağandışı meydan okumalarla nasıl baş etmeleri gerektiği, sürekli değişen bir oyun alanında nasıl başarılı olacakları konularında emin değiller. Bir koç danışana kendini ve dünyayı anlaması, doğru kararları alması ve güvenle geleceğe yürümesi için gerekli soruları sorma konusunda eğitimlidir.

  KOÇLUK HAKKINDA DAHA FAZLASI

  Bireysel koç atletik bir koç veya müzik öğretmeni ne yaparsa aynısını yapar ancak daha bütün ve kapsamlı bir yolla. Koç sana meydan okur ve ‘hayatta kazanmak’ senin için ne ise onu bulman için vakit harcar. Koç senin hayatının içinde senin partnerindir, bireysel ve profesyonel hayatında başarabileceğin şeylerde seninledir. Koç seni hayata karşı sorumlu tutar ve potansiyeline ulaştığına emin olmanı sağlar. Hayatın neresinde olursan ol, her zaman daha fazla başarı, daha fazla para yada fazla arkadaş için hep istek vardır. Ancak aynı zamanda farklı bir şey içinde istek vardır: eski meydan okumalara karşı yeni yaklaşımlar; güçlü ve derin ilişkiler; hayatın anlamına daha derin bir his; hayatında fark yaratacak yeni başarılar.

  İnsanlar genelde hayattan daha fazlasını almak için mücadele ederler. Çoğuna yoğun çalışmanın veya kendi yöntemini kullanmanın hayatı, başarıyı, parayı veya mutluluğu bulma konusunda anahtarlar olduğu öğretilmiştir. Ancak bunu elde etmek için ödedikleri bedel bazen sağlıksız hayat, hayatın zenginliklerinden yeterince yararlanamama, daha az aile ilişkileri olabilir. Böylece daha fazla aslında daha az anlamına gelir.

  Atletler ve oyuncular bu tuzağı bilirler. Gerçek ihtiyaçlarını belirleme, uygun hedefler koyma ve mükemmelliği yakalamak ve bir fark yaratmak için hayatlarında belirli bir dengeyi kurmalarına yardımcı olacak eğitimli dış bir gözlemciye ihtiyaç duyarlar. Bütün ciddi atlet, müzisyen, dansçı veya aktörler bir koçla çalışmadan çok ilerleyemeyeceğini bilirler. Olimpiyatlarda koçsuz altın madalya kazanan kimse yoktur.

  BAŞARILI İNSANLARIN KOÇA İHTİYACI VAR MIDIR?

  Olabilir, olmayabilir de. Ancak buna karar vermeden önce detaylıca aşağıdaki ana soruları araştırmak gerekir:

  • En çok zevk aldığın şeyleri mi yapıyorsun?
  • Aslında istemediğin şeylere mi tahammül ediyorsun?
  • Hayatın olabileceği kadar kolay mı?
  • Yaşamın iyi bir dengede mi?
  • Önümüzdeki 15 yıl içinde veya ihtiyacın olduğunda finansal olarak bağımsız hale gelebilecek misin?
  • En çok istediğin şeye sahip misin?

  Çoğunlukla, insanlar hayatlarından düşündüklerinden çok daha azını alırlar ve çoğunlukla ihtiyaçları apaçık belli değildir. Koçlar bu keşif süreci için eğitimlidirler. Danışana hayatının birçok denge alanını gözden geçirmesi için rehberlik ederler. Çok değerli bir perspektif sunarlar. Göremediğiniz şeyleri görmenize yardım ederler. Birçok koç ücretsiz, tanışma seansında bu temel sorularla size rehberlik eder. Buradaki altın kural, siz hayattan daha şey istedikçe koç size daha kaliteli ve iyi bir yaşam için daha çok yardım edebilir.

  ilk önce telefonda koçunuzla tanışmak için arayınız : 507 140 97 17

  veya info@ccaturkey.com dan bilgi almak için ulaşabilirisiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.