Birkman

Birkman Method -  CCALand tarafından Davranış ve Kariyer Yönetimi  için kullanılan  koçlukla destekli  bir enstrüman olarak 2009 Türkiye 'de dil ve validasyon çalışmaları yapılmış , kurumsal  uygulamalarda kullanılmaya başlanmış ve tüm ülkede yeni bir enstrüman olarak kullanıma herkese açılmıştır.

Birkman tarihçesi:

1950 lerden bu yana dünyadaki en eski yöntemlerden birisi olan analiz Texas üniversitesi Profesörü Prf Roger Birkman tarafından geliştirilmiştir.

birkmansertifika.png (149 KB)Birkman  Davranış Değerlendirme Metodu ve Insan Kaynakları ve Koçluk Yönetimi ile gelişim aracı

Bu aracın Türkçe kullanıma açılması 2009- 2010 yıllarında Amerika' daki kurumsal çalışmalarımıza ait destekleyici bir enstrüman ararken ilk defa tercümelerini yaparak  ülkemizde kullanılan araçlara  bunu da ekleme ihtiyacımızdan doğmuştur. O yıllarda aslında Nestle - Cocacola gibi pek çok yabancı firmada kullanılıyordu lakin lokal dilde olmadığı için zorluklar yaşanıyordu.
İlk 3 yıl kapsamında tüm Türkçe enstrümanın kullanım hakkını temsil ederek aracın neleri  farklı ortaya çıkardığını fark ettik ve  dilimizde ve kültüre ait uyarlaması tamamlandıktan sonra bireysel ve kurumsal uygulamalara başlanmıştır. Uyarlamalar sırasında uzun zaman değerli profesörler, veri analistleri,psikolog ve akademik uzmanlarla çalıştık.

Uyarlama kapsamında belli seviyede pilot test ile değişik sektor ve bölgelerden raporlar Birkman merkezi Houston- ARGE ile uzun bir sürede istatistiksel hesaplamalarla yapılmıştır.Tercümelerinin en önemli farkı kurumsal bir kültürden gelen hem akademik hem de deneyimli danışmanların ve psikologların desteği ile yapılmıştır. Prf P.Wadington ile gerekli veri içerikleri ve değerlendirmelerle ilgili uyarlamalar başarı ile tamamlanmıştır.

Bir test bir insanın%100 asla tanımlayamaz ama belli bir ölçüde kişilik tarzını ayırabilir. FFM - 5 Faktor modeli ile bu yapılır ve en kabul edilmiş bilimsel yöntemdir. Bu tip testlerin 2 parametresi vardır; geçerlilik ve tutarlılık - Birkman bu konud en yüksek verileri sunan eski ve istatistiksel olarak oturmuş bir yöntemdir.

Birkman  yönteminin Türkiye de  ilk  kurumsal projesi havayolları ve çağrı merkezi çalışanları üzerinde işten ayrılma oranını azaltma amaçlı uygulanmış ve ideal müşteri temsilcisi IB MT  profili 150 iyi ve 150 en alt seviyedeki performans gösteren müşteri temsilcilerinden örnekler alınarak oluşturulmuştur. Uluslararası akredite" danışman olmadan da bu enstrümandan faydalanabilirsiniz. 

Dünyada pek çok  değerlendirme yöntemi vardır; 2500 ün üzerinde sayısı olabilir ; her biri sosyal ve gorunen davranışları belli seviyede tanımlayabilir , Birkman farklı olarak bir davranışı ne motive ediyor dibine iner ve değişen çevresel faktorlerde kişinin motivasyon ve beklentilerini karşılaştırır. Buna "İhtiyaç"  denilir.

Raporun gelişime katkısı akredite yorumlayıcı bir koç/mentor ile yapılabilir.

Birkman değerlendirme Yöntemi davranış kişilik ve çevre unsurlarını detaylı biçimde raporlayan farkı ile sadece tanımlamayla  değil değişime dönük tavisiyeler de sunar.

Davranış= F(Kişilik,Çevre) Dr. Kurt Lewin in - sosyal psikolojinin kurucusu- formülünden baz alarak sadece kişilik özellikleri değil başkalarıyla birlikte çalışma yada verimli ve etkili biçimde liderlik etme , belirli kişilik özelliklerini sergileme ve kullanma yeteneğini ve daha derin içerikleri kapsar.


birkmanreferans.png (1.21 MB)

Birkman Metodunu benzersiz bir Değerlendirme yöntemi yapan unsurlardan bazıları:

* Benzersiz bir yaklaşım

Sadece belli kişilik özellikleri değil gizli ihtiyaçları ve değişik çevre şartlarındaki bu ihtiyaçların olamaması durumunda olanları da davranışa yansıtarak derin bilgiler sunar.

Diğer çoğu değerlendirme yöntemi katılımcı yanıtlarından sosyal içerikleri tanımlamak için çok uğraşır. Birkman insanların gerçekte davranışlarını sosyal iletişimdeki anlayışına gore renklendirdiği günlük yaşam içerisinde kişinin etkileşim kurma şeklini değerlendirmek ve rapor etmek için motive edici isteklerle birlikte kişinin sosyal iletişim ( social desirability) anlayışından da yararlanır.

* Hem tanımlayıcı hem gelişime yönelik temel tavsiyeler sunar

Bireyin isteklerini , güçlü yönlerini , içgüdüsel ihtiyaçlarını ve stres reaksiyonlarını açıklar ve değişime ortam ve insanlarla karşılaşıldığında beceri geliştirmeye yönelik tavsiyeler sunar. Bu da , amaca yönelik  , içgüdüsel ihtiyaçları karşılamak ve stres reaksiyonlarını yönetmek ve ilişkisel ve mesleki verimliliği sağlamada yardımcı olur.

Birkman davranışları değiştirmeyi değil yönetebilmek için gerekli kişisel farkındalıkla , gruplardaki benzerlik ve ayrı bakış açıklarını özelliklerini vurgular. Sadece kişinin verimli ve en doğal normal davranışı değişime uygundur. Davranış değişimi her  FORTUNE 500 deki şirket bir şeyi değiştirmek için önce ölçmek gerektiğini bildiğinden Birkman ile uzun yıllardır çalışmaktadır. Cocacola Türkçelerini çevirdikten sonra bölgesel merkezi olan ülkemizde Birkman aracını kullanmaktadır.Takım koçluğunda  en yoğun kullanılan araçlardan biridir. Bunu bilmek takım veya bireylere beraber dinamiklerin ve çevresel faktörlerin gelişiminde dengeleri gösterir.

BIRKMAN Daha Derine inmek için ...gelişime odaklayan ,çözüm öneren ve değişim yaratan bir enstrumandır. Eksik ve yanlışları ortaya koymaya çalışan , kategorize etmek için kullanılan bir test değildir. Öyle olsa pek çok  global marka uzun yıllar aynı şekilde kullanıma devam etmezdi. Davranışları değiştirmek zordur ama yakınlaştırmak ve sinerji yaratmak kolaydır.

Diğer değerlendirme yöntemlerinden ana farkları ihtiyaçlara ve çevresel faktorlerle bağlantılı sadece görünen ve sosyal davranışları  tanımlamak değil bu davranışı ne yaratıyor diye nedenine inmesi  ve mesleki odak analizi, bireyden takıma ait dinamikleri de aynı rapordan çok boyutlu olarak sunabilmesidir. 

Dünyanın en eski metodlarından biri olan Birkman ile Amerika'da başlayan iş ortaklığı ile davranış ve mesleki analiz enstrümanının kültüre uyarlama ve Turkçe diline çevrilmesini 2009-2010  tarihinde tamamlamış ve ülkemizde her kurum ve danışana kullanıma açmıştır. Bu araç ile pek çok kurum içi eğitmen  ve girişimci koç/danışmana hizmetlerinde kullanımı için destek vermiştir. İlk versiyondan sonra dilimize ait düzeltmeler son halini almıştır.Eğer gelişime katkı için fark ettiğiniz lokal faydalı olacak uyarlamaları bilgilendirseniz memnun oluruz.


www.birkman.com  global sayfa sını inceleyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.