Positif Psikoloji

Paylaş:
 • Ürün Özellikleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Yapılan araştırmalar pozitif psikolojinin insaınn hayatı boyunca yaşadığı gel-gitlere karşı direnmesini ve zorlu koşullara karşı esneklik kabiliyeti kazanmasına yardımcı olduğunu,bu alanda yol gösterdiğini gösteriyor.

  Pozitif psikolojinin faydalarından yararlanmak için 3 pratik yöntem:

  Minnettarlığınızı hatırlayn ve suktettmeyi bilin : Sahip olduklarınıza şükredin—içinde yaşadığınızın evinizin çatısından tutun da sağlığınıza,sizi seven ve sizin için endişelenen insanlara ,diğer sahip olduğunuz birçok şeye şükredin. Hayatınızdaki güzellikleri farkedip bilinçli olarak kabul ettiğiniz zaman,hayatınızdaki bu güzelliklerin kısmen de olsa sizin dışınızdaki kaynaklardan geldiğini anlamaya başlayacaksınız. Böylelikle,şükretmek,bireysel tecrübelerinizin dışında ,bu tecrübelerden daha güçlü kaynaklara bağlanmanıza yardımcı olacaktır-insanlara,doğaya veya Tanrısal bir güce….
  Her gün 5 dakikanızı ayırıp sahip olduğunuz için şükretmeniz gereken küçük-büyük şeyleri aklınıza getirin,hatta isterseniz bir kenara not edin.Şükrettiklerinizi iyi ifade edin ve sizin için ne anlamı olduğunu unutmayın

  Güçlü yönlerinizden her zaman faydalanın. Güçlü yönlerinizden yararlanmanız için önce onları farketmeniz gerekir-yani neler olduğunu bilmelisiniz.İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre insanların sadece üçte biri sahip oldukları güçlü yönlerle ilgili farkındalığa sahip.Sahip olduğunuz güçlü yönlerden tam olarak emin değilseniz ve kolaylıkla farkına varamıyorsanız,çevrenizdeki kişilerin sizi övdükleri yönlerinize dikkat ederek veya çevrenizde güvendiğiniz ve değer verdiğiniz kişilerden geribildirim alarak,onlara sorarak bunu ortaya çıkarabilirsiniz. .

  Sahip olduğunuz güçlü yönlerinizin çoğu mutlulukla direk alakalıdır çünkü içinde birçok duyguyu barındırırılar.Bu yönleriniz mutluluğu yakalamanız için çok önemlidir ve bu nedenle de farkedilmeleri için çaba harcamaya değerdir.

  Anın tadını çıkarın Birçok insan sadece herkes için çok özel olan ve zevk alınan olaylardan tat almaya programlanmıştır.Evlilik,tatil..gibi.Bu nedenle, hergün yaşadığımız ve zevk aldığımız,mutlu olduğumuz anlar gözden kaçabilir.Tadını çıkarmak derken,bizi mutlu eden,zevk veren durumların ,olayların o anda farkına vararak zevk almaktan bahsediyoruz.Yani bilinçli olarak bu anların tadını çıkarmak gerek.Yaşamınızda sahip olduğunuz hazineleri farketmek-küçük veya büyük-hayatınızda mutluluğu yakalamanıza yardımcı olur

  Birden fazla işi aynı anda yapmak ‘tadını çıkarmanın ‘en büyük düşmanıdır.Ne kadar çabalarsanız çabalayın,birden fazla şeye aynı oranda dikkatinizi veremezsiniz.Mesela kahvaltı ederken aynı anda gazete okuyup,radyo dinliyorsanız,kahvaltıda yediklerinizden,radyoda dinlediğiniz müzikten veya okuduklarınızdan almanız gereken tadı alamıyor olabilirsiniz .Güzel bir parkta köpeğinizi gezdirirken aklınızda sürekli günün geri kalan kısmında yapacağınız işleri düşünüyorsanız,anın tadını çıkaramıyorsunuz demektir.

  www.ccaturkey.com

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.